• ÖSYM Tercihlerinde Kontenjan Kılavuzuna Göre En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

  ÖSYM'nin kontenjan kılavuzunu inceledik ve dikkat edilmesi gerekenleri paylaştık. Bölümlerin alt başarı sıralamaları neler, okul birincileri nelere d...

2020 Eğitim-Öğretim Yılı, 2021 YKS ile son buldu. Sizler için bu sınavın Türkçe ve edebiyat kısmını değerlendirmiştik. Eğer isterseniz incelemeyi bu linkte bulabilirsiniz. ÖSYM, merakla beklenen kontenjan kılavuzunu yayımladı. Peki neler var, nelere dikkat edilmeli?

Başvurular Nasıl Yapılacak?

ÖSYM sistemine tüm başvurular, osym.gov.tr adresinden yapılacaktır. Aday, ais.osym.gov.tr üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifresiyle başvurularını yapabilecektir. Tüm tercihler sadece çevrim içi yoldan yapılabilir. Bunun haricinde hiçbir başvuru ÖSYM tarafından kabul görmeyecektir.

 

Ben Geçen Sene Yerleşmiştim, Bu Sene Yeni Tercih Yaparsam Nasıl Olur?

ÖSYM’nin geçen sene yerleştirdiği öğrenciler, bu sene sınava girdikleri takdirde OBP katsayıları yarı yarıya düşecektir. Ortaöğretim başarı puanının bu durumunu şöyle özetleyebiliriz. OBP puanınız 4 ise bunun normal katsayı çarpımı da 4 ise yerleştiğiniz takdirde bu katsayı çarpımı 2 olarak hesaplanacaktır.

 

Tablo 3 ve 4 Ne Demek?

Tablo 3’te ÖSYM, iki yıllık bölümlerin sıralamasını yapmışken tablo 4’te ise 4 veya daha fazla yıla sahip bölümlerin sıralaması verilmiştir.

 

TYT’ye Girmedim, Önceki Senenin Puanını Kullanabilir miyim?

Bu, ÖSYM’nin verdiği tabloda evet olarak gösterilmiş durumda. Eğer geçen seneki puanınız 200 ve üzeri ise ve bu sene TYT’ye girmediyseniz bu puanı kullanabilirsiniz.

Kimler Tercih Yapabilir?

2021 TYT’de 150 ve üstü puan alan öğrenciler, tablo 3’te yer alan ön lisans bölümlerini tercih verebilirler. 2021 AYT/YDT‘de ilgili puan türünde 180 ve üstü alan öğrenciler de tablo 4‘te yer alan dört yıl ve üzeri olan bölümlere tercih verebilirler.  Bu tercihler yapıldıktan sonra öğrenci eğer yerleştirilirse yerleştiği bölümü değiştirme, daha düşük puanla alan bir bölüme geçme hakkı bulunmaz. Öğrencilerin 24 tercih hakkı bulunmaktadır.

 

Okul Birincisiyim, Ne Yapmam Gerekiyor?

Okul birincilerine ayrılan kontenjanlar ÖSYM tarafından tablo 3 ve tablo 4’te belirtilmiştir. Okul birincileri, kendilerine ayrılan kontenjandan puanlarının elverdiği en üst tercihe yerleştirilecektir. Okul birincilerinin puanlarının yeterli olması burada önem arz eder. Puanlar yeterli değilse bu öğrenciler hiçbir kontenjana yerleştirilemeyebilir. Bu nedenle tercih yapılırken çokça tercih edilen bölümlerde dikkat edilmesi gerekir.

 

Ek Puanım Var, Önceliğim Nedir?

ÖSYM, ek puan toplamı yüksek olan öğrenciye yerleşme önceliği sağlar. Adayların buna rağmen puanları eşit olursa AYT puan önceliğine bakılır. Hâlen eşitlik sürüyorsa OBP puanlarına bakılarak adaylar yerleştirilir. Tüm durumlar hâlâ eşitse yaşı küçük olan aday yerleşir, yani doğum tarihine bakılır. Bu durum önceden yaşanmıştır.

 

TÜBİTAK Yarışmalarında Başarılarım Var, Önceliğim Nedir?

TÜBİTAK yarışmalarında başarılı olan adaylara yönelik olarak yukarıdaki uygulamaların yapılabilmesi için 2021-YKS’ye başvurmuş adayların (sınavsız giriş hakkından yararlanmak isteyen adaylar da dâhil), 1 Haziran-2 Temmuz 2021 tarihleri arasında TÜBİTAK’ın https://ebideb.tubitak.gov.tr internet adresinden bireysel olarak başvuru yapmaları ve onayladıkları başvuru formunun çıktısını alıp imzaladıktan sonra TÜBİTAK’a 9 Temmuz 2021 günü mesai bitimine kadar ulaştırmaları gerekmektedir. Adayların katıldıkları olimpiyat veya proje yarışmaları, aldıkları derece, tercihleri, T.C. Kimlik Numaraları, adları ve soyadlarının, TÜBİTAK tarafından ÖSYM’ye en geç 16 Temmuz 2021 tarihinde ulaşacak şekilde gönderilmesi gerekmektedir.

 

Üniversite Kayıtları İçin Neler Gereklidir, Kayıtlar Ne Zaman Başlar?

Yerleşen öğrencilerin kayıt işlemleri 1-7 Eylül 2021 tarihleri arasındadır. Elektronik kayıtlar ise 31 Ağustos-5 Eylül tarihleri arasında yapılır.

Gerekli belgeler:

 • Diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi
 • 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf
 • Katkı payının ödenmesi ile ilgili belge
 • Kayıt yapılacak üniversitenin istediği onaylı belgeler

Kayıtla ilgili bilgiler

 • Adayların kayıt için bizzat başvurmaları (elektron kayıt hariç) gerekir. Elektronik kayıt yapılmışsa bizzat başvuruya gerek yoktur.
 • Kayıt için istenen belgelerin onaysız sureti veya fotokopisi kabul edilmez.
 • Belgeler eksik ise kayıt yapılmaz.
 • Kayıt yapmayan aday, herhangi bir hak iddia edemez.
 • Gerçeğe aykırı beyanda bulunan adaylar hakkında yasal işlemler başlatılabilir.

 

Askerlik Durumum Var, Ne Yapmalıyım?

ÖSYM’ye göre 2021 YKS’de yerleşme durumunda aşağıda bilgileri verilmiş adaylar kayıt yapabilirler. Ancak bu durumdaki adaylar, tecil süreleri boyunca eğitimlerine devam edebilecekler. Tecil süresinin bitiminde ise -eğer tecil hakları kalmamışsa- eğitimleri dondurulacak, askerlik sonrası eğitimlerine devam edebileceklerdir.

 • 1111 sayılı Askerlik Kanunu hükümlerine ve bu konuda Millî Savunma Bakanlığınca yayınlanan prensip emirlerine göre askerlik hizmetlerini erteletme hakkını kaybedenler,
 • İki veya üç yıllık bir yükseköğretim programını bitirmiş olup dört yıldan daha az süreli bir başka yüksek öğretim programına girmek isteyenlerden askerliğini yapmamış olanlar (İki veya üç yıl süreli bir yüksek öğretim programından mezun olup askerliğini yapmamış olan adaylar, dört yıl veya daha fazla süreli bir yüksek öğretim programına girmek için 2021-YKS’ye başvurabilirler.),
 • Dört yıl veya daha fazla süreli bir yükseköğretim programını bitirmiş olanlardan askerliğini yapmamış olanlar

 

Hangi Bölümlerde Alt Başarı Sıralaması Sınırı Bulunmaktadır?

 • Hukuk: EA > En düşük sıralama: 125.000
 • Mühendislik:  SAY > En düşük sıralama: 300.000
 • Mimarlık: SAY > En düşük sıralama: 250.000
 • Tıp: SAY > En düşük sıralama 50.000
 • Öğretmenlik: EA, SAY, SÖZ, DİL > En düşük sıralama 300.000
 • Eczacılık: SAY > En düşük sıralama > 100.000
 • Diş Hekimliği: SAY > E düşük sıralama > 80.000

 

En Fazla Kontenjan, Hangi Bölümlerdedir?

YORUMLAR
Son Paylaşılanlar